Projekt oświetlenia – 8 popularnych błędów

Kategoria: Blogi Dodano:

Projekt oświetlenia – 8 popularnych błędów

Planujesz samodzielnie zaprojektować oświetlenie w swoim domu lub nowym mieszkaniu? Zależy Ci, aby projekt oświetlenia był funkcjonalny? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do salonu, sypialni, czy innych pomieszczeń? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 8 najczęściej popełnianych błędów podczas samodzielnego planowania oświetlenia w domu. Każdy z nich utrudnia funkcjonowanie i wpływa na komfort życia. Warto je poznać zawczasu.

1.    Brak oświetlenia uzupełniającego

Często na etapie planowania elektryki w domu nie jesteśmy do końca pewni, jak będzie wyglądał końcowy rozkład mebli w poszczególnych pomieszczeniach. W takich sytuacjach wiele osób stawia na „bezpieczne rozwiązanie”, którym wydaje się jedna lampa na środku mieszkania. To błąd. Dobrze oświetlone pomieszczenie ma kilka źródeł światła – najlepiej montowanych warstwowo: na suficie, na ścianach, ustawianych na stole lub meblach i na podłodze.

2.    Jasne, zimne światło

Barwa światła ma wpływ na to, jak czujemy się w mieszkaniu. Jasne światło wzmacnia koncentrację, ciepłe buduje przyjemny klimat, pozwala nam odpoczywać. W domu nie możesz czuć się jak na scenie czy w sali szpitalnej. W przestrzeniach funkcjonalnych tj. łazienka czy kuchnia oświetlenie powinno być jasne, ale i subtelne.  

3.    Design ponad funkcjonalność

Designerskie projekty oświetleniowe mogą powalać na kolana. Jednak pamiętaj, aby podczas wyboru lamp, uwzględnić ich funkcjonalność. Jeżeli lubisz czytać w łóżku, kinkiety montowane w sypialni nie powinny mieć czarnego abażuru. Lampa w łazience musi mieć odpowiednią szczelność. Lampy nad stołem powinny dobrze oświetlać każde miejsce siedzące. 
Na zdjęciu: VIBIA lampa wisząca CURTAIN

4.    Zbyt gęste rozmieszczenie lamp podtynkowych

Lampy podtynkowe LED to wygodne rozwiązanie oświetlenia funkcjonalnego, jednak nie warto z nimi przesadzać. Sufit nakłuty punktami świetlnymi nie będzie wyglądać dobrze. Zresztą taka ilość światła wcale nie będzie Ci potrzebna.

5.    Brak rozplanowanych tras komunikacyjnych

Aby przejść w nocy z sypialni do łazienki musisz zapalać główne światło? Błąd. Dobrą praktyką jest projektowanie oświetlenia z uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych. Pomyśl zawczasu o lampach uzupełniających, które pozwolą swobodnie poruszać się w nocy, bez rażenia zaspanych domowników.

6.    Moc dobrana bez zastanowienia

Planując oświetlenie, warto pomyśleć o mocy lamp. Inne światło dobierz do pracy, do czytania, do gotowania, a inne do wypoczynku. Najlepiej, jeżeli lampy będą miały wbudowaną regulację, dzięki której moc dostosujesz do swoich potrzeb.

7.    Rozmiar lampy niedostosowany do wnętrza

Podobają Ci się wielkie oprawy oświetleniowe w rozmiarze XXL? Nic w tym dziwnego. To jeden z najpopularniejszych trendów oświetleniowych w 2020 roku. Jednak pamiętaj, że lampa musi być dostosowana do pomieszczenia. Jeżeli masz niewielką, niską sypialnię – zrezygnuj z ogromnej oprawy oświetleniowej nad łóżkiem. Może przytłoczyć pokój.


 

Na zdjęciu: Tom Dixon Lampa wisząca COPPER ROUND BLACK 45 cm

8.    Brak oświetlenia dekoracyjnego

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wystroju każdego pomieszczenia. To ono buduje klimat (lub go niszczy). Dlatego planując oświetlenie w swoim mieszkaniu, pamiętaj o lampach dekoracyjnych, które będą doskonałe np. gdy wieczorem będziesz oglądać film. Oprawy oświetleniowe mogą być ozdobą samą w sobie, warto to wykorzystać.

Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password