Oświetlenie w stylu retro

Kategoria: Blogi Dodano:

Oświetlenie w stylu retro

Podoba Ci się oświetlenie w stylu retro? Podczas urządzania wnętrz coraz częściej szukamy inspiracji w przeszłości – chętnie sięgamy do lat 50. 60. i 70. Inwestujemy w designerskie, kultowe elementy wystroju, które mają ponadczasowy charakter. Dodatki dobieramy na pchlich targach. Chcesz dowiedzieć się więcej, na temat oświetlenia w stylu retro? Zastanawiasz się, jakie modele lamp będą odzwierciedlać daną stylistkę? Jakie cechy charakterystyczne mają lampy z poszczególnych dekad? Zapraszamy na nasz krótki przewodnik po oświetleniu w stylu retro. W naszym sklepie internetowym znajdziesz sporo kultowych propozycji lamp, obok których nie da się przejść obojętnie.

Oświetlenie w stylu retro – co to takiego?

Oświetlenie w stylu retro to bardzo ogólne określenie lamp, które zostały zaprojektowane w XX wieku. Trudno jednoznacznie określić, czym charakteryzuje się ten styl, ponieważ każda epoka miała typowe dla siebie wzornictwo. Najczęściej wyrażenie „styl retro” odnosi się do lat 50. 60. i 70., które obfitowały w wizjonerskie projekty oświetleniowe. To lata, które zapisały się na kartach zarówno światowego, jak i naszego polskiego designu.

Lampy w stylu lat 50.

To właśnie w latach 50. narodziła się miłość do designerskich, geometrycznych lamp. Oprócz drewna i stali do ich wykonania zaczęto wykorzystywać też tworzywa sztuczne. To zwiększyło możliwości projektantów, którzy coraz częściej zaczęli sięgać ku przyszłości.
Cechy charakterystyczne lamp 50. to geometryczne kształty – zaokrąglone i podłużne klosze, zamontowane głównie na mosiężnych konstrukcjach. Póki co lampy występują przede wszystkim w stonowanych kolorach bieli, srebra, złota. 
Po lewej: KUTEK lampa kinkietowa
Po prawej: KUTEK lampa natynkowa


Lampy w stylu lat 60.

Lata 60. to nie tylko pełen rozkwit światowego designu, ale i przełomowe wydarzenia historyczne. Intensywny rozwój technologii, pierwszy lot na Księżyc, rewolucja obyczajowa – to wszystko miało wpływ na projektantów oświetlenia. Lampy w stylu 60. to coraz więcej opraw wykonywanych z tworzyw sztucznych. Następuje prawdziwy wybuch kolorów – kolorowe klosze, o soczystych barwach rozjaśniają wnętrza. Hitem są też kultowe lampy biurkowe o kilku, regulowanych ramionach.  

gubi lampa wisząca.jpg

 
Po lewej: VIBIA lampa podłogowa I.CONO
Po prawej: GUBI lampa wisząca turbo

Lampy w stylu lat 70.

Oświetlenie w stylu retro, inspirowane latami 70, to prawdziwa feeria barw, kształtów i faktur. We wnętrzach pojawia się plusz, jasne i dzikie wzory. Lampy często nawiązują do takich zjawisk jak UFO, czy rozwój technologii. To złoty czas nowoczesnego designu, który wychodzi poza ramy funkcjonalności, stając się ozdobą samą w sobie - dekoracją pomieszczenia.  


 
Na zdjęciu oświetlenie w stylu lat 70 - GUBI lampa wisząca MULTI-LITE

Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password