Oprawy podtynkowe czy natynkowe - które wybrać?

Kategoria: Aktualności Dodano:

Oprawy podtynkowe czy natynkowe - które wybrać?

Chcesz dobrze oświetlić swoje mieszkanie? Interesują Cię nowoczesne, minimalistyczne oprawy oświetleniowe, które są dyskretne i funkcjonalne?  Zastanawiasz się jaki rodzaj lamp wybrać do mieszkania z niskim sufitem? Poznaj różnicę pomiędzy oprawami podtynkowymi i natynkowymi. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie, gdzie je montować oraz jakie lampy podtynkowe i natynkowe są najczęściej wybierane przez projektantów oświetlenia w ostatnim czasie.

Czym różnią się lampy wpuszczane od natynkowych?


Lampy podtynkowe, czyli oprawy wpuszczane są montowane „na równi z sufitem”. Doskonale sprawdzają się, gdy planujemy zamontować podwieszany sufit oraz gdy zależy nam na maksymalnym minimalizmie. Oprawy o różnych kształtach i kolorach w formie punkcików świetlnych są bardzo eleganckie i funkcjonalne - doskonale oświetlają daną przestrzeń, pasją do każdego wnętrza i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe.

Lampy natynkowe to obszerna grupa opraw oświetleniowych, w której znajdziemy m.in. plafony, reflektory, listwy oświetlające, lampy punktowe oraz oprawy typu downlight, w formie minimalistycznych tub lub kostek, na których dziś skupimy swoją uwagę.

Cechą wspólną dla wszystkich opraw natynkowych jest niezwykle prosty montaż tuż przy suficie, z którym poradzi sobie właściwie każdy. Oprawy natynkowe dobrze doświetlają pomieszczenie – są uniwersalne i funkcjonalne. Ich design zazwyczaj jest minimalistyczny i nowoczesny. Fantastycznie sprawdzają się w miejscach, do których nie dociera oświetlenie ogólne. Najczęściej montowane są w salonie (jako oświetlenie uzupełniające), kuchni, garderobie oraz w holu.

Lampy podtynkowe czy natynkowe – co wybrać?


Zastanawiasz się, jak dobrze oświetlić swoje mieszkanie oraz które lampy sprawdzą się w Twoich wnętrzach? Zwróć uwagę na poniższe kwestie.


•    Sposób montażu

Posiadasz podwieszany sufit? Z pewnością bardzo dobrze u Ciebie sprawdzą się lampy wpuszczane. W innych przypadkach doradzamy minimalistyczne lampy natynkowe, które są niezwykle łatwe w montażu – wystarczy przykręcić je do sufitu.


•    Rodzaj źródła światła

Zarówno lampy natynkowe, jak i podtynkowe występują w formie opraw halogenowych i ledowych. Lampy halogenowe dają przyjemne, ciepłe światło, ale niestety nagrzewają się i zużywają dużo prądu. Obecnie najczęściej wybiera się lampy LED, ponieważ są oszczędne, wydajne, ekologiczne i zapewniają doskonałe oświetlenie.


•    Temperatura światła

Temperaturę światła warto dostosować do funkcji, które pełni dane pomieszczenie. Jeżeli chcemy oświetlić salon, możemy wybrać światło ciepłe o temperaturze barwowej od 2700 do 3300 K. Gdy przykładowo chcemy oświetlić biuro - lepiej stawiać na światło zimne, które sprzyja koncentracji - o temperaturze barwowej w granicach 3300-4500 K.


•    Możliwość regulacji promienia

Niektóre lampy punktowe umożliwiają regulację kąta padania światła. Zastanów się, czy taka funkcja jest Ci potrzebna. Kierując promień w konkretnym kierunku możesz oświetlić dany obiekt np. szafę lub galerię zdjęć na ścianie.


•    Materiał, kształt i design

Mimo tego, że lampy podtynkowe i natynkowe (punktowe) cechują się minimalizmem, warto przyjrzeć się materiałom, z których zostały wykonane. Lampy różnią się też od siebie kształtem i designem. Mimo pozorów masz naprawdę duży wybór. W kwestiach materiałów – mamy m.in. lampy aluminiowe, szklane, stalowe. Najczęściej wybierane kolory to biały, czarny, chrom, miedź i złoto. Co do designu – zdecydowanie większy wybór będziesz mieć w kwestii lamp natynkowych. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji lamp producentów, dostępnych w naszej pracowni.

Lampy podtynkowe i natynkowe najczęściej wybierane przez projektantów oświetlenia w naszej pracowni

1.jpg
 
Na zdjęciu po lewej stronie:  VIBIA lampa natynkowa DOMO
Na zdjęciu po prawej stronie: MILAN lampa natynkowa Led Ceiling light

3.jpg
  
Na zdjęciu po lewej stronie:  AQForm Lampa natynkowa TUBA
Na zdjęciu po prawej stronie: AQForm Lampa natynkowa SQUARES


  

Na zdjęciu po lewej: LABRA lampy wpuszczane LAVA X2
Na zdjęciu po prawej: AQForm lampa wpuszczana LEDSQUARE x1


Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password