Nowoczesne oświetlenie schodów — najnowsze trendy

Kategoria: Blogi Dodano:

Nowoczesne oświetlenie schodów — najnowsze trendy

Od technologii LED, przez integrację z inteligentnym domem, po dobrze znane lampy wpuszczane — dzisiaj zabierzemy Cię na wycieczkę po najnowszych trendach w oświetleniu schodów. Jak je zaprojektować, by zwiększyć estetykę przestrzeni, a jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo domownikom? Które rozwiązanie wybrać? Sprawdźmy to!

Co warto wiedzieć, przed wyborem sposobu oświetlenia schodów?

  • Sposób, w jaki oświetlisz schody, dobrze jest zaplanować na samym początku budowy domu lub podczas wykańczania czy remontu mieszkania. Jeśli chcesz uniknąć kucia ścian lub rozbierania schodów — odpowiednio wcześnie zastanów się, jak je oświetlić.
  • Dobrym pomysłem jest zlecenie zaprojektowania oświetlenia całego budynku, w tym także schodów, projektantowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że każde pomieszczenie i klatka schodowa są dobrze oświetlone, a poszczególne lampy tworzą ze sobą modną, harmonijną całość.
  • Wybierając oświetlenie schodów, należy skupić się na całości budynku. Dopasować je do jego rodzaju (inne oświetlenie schodów może sprawdzić się w domu jednorodzinnym, a inne w nowoczesnym biurowcu), stylu oraz liczby osób, które je na co dzień użytkują.


Sposoby na nowoczesne oświetlenie schodów — trendy 2023

Nie wystarczy, aby oświetlenie schodów było nowoczesne. Kluczem jest znalezienie równowagi pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Dzięki odpowiedniej kombinacji opraw oświetleniowych i technologii można stworzyć schody, które są zarówno bezpieczne, jak i piękne. Zobacz, jak to zrobić.


Jak oświetlić wysoką klatkę schodową?

Przestronne wnętrza i wysokie sufity to już nie tylko salony z antresolami. Dzisiaj współczesne projekty domów zakładają także wysokie korytarze i klatki schodowe. A to pole do popisu dla projektantów oświetlenia. Do oświetlenia schodów w wysokich pomieszczeniach doskonale nadają się designerskie lampy wiszące na długich kablach. Jeśli takie oprawy nie dają zbyt wyraźnego światła, a jedynie budują klimatyczny nastrój, warto uzupełnić je subtelnymi taśmami LED, umieszczonymi np. na krawędziach stopni tuż przy ścianie.


Oświetlenie schodów przy użyciu technologii LED — zalety

Jednym z najbardziej popularnych trendów w nowoczesnym oświetleniu schodów jest wykorzystanie technologii LED. Lampy LED są energooszczędne, trwałe i zapewniają jasne oraz równomierne światło — idealne dla schodów. Są również dostępne w różnych kolorach i stylach, dzięki czemu łatwo jest znaleźć idealną opcję, która uzupełni projekt przestrzeni. Do takiego oświetlenia schodów najczęściej wybierane są designerskie kinkiety wewnętrzne (jak np. kinkiet LEDPOINT) lub przylepne taśmy LED, montowane wzdłuż każdego stopnia. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli nie zamierzasz remontować schodów, Twoje mieszkanie jest już wykończone, a Ty chcesz dodać do niego trochę nowoczesnego designu.


Oświetlenie schodów w inteligentnym domu

Innym trendem w nowoczesnym oświetleniu schodów jest wykorzystanie technologii inteligentnego domu. Inteligentne światła mogą być sterowane zdalnie za pomocą smartfona lub komend głosowych, co ułatwia dostosowanie oświetlenia na klatce schodowej do indywidualnych potrzeb. Z kolei mniej zaawansowany technologicznie i niewymagający scalania oświetlenia schodów z całym domem jest montaż lampek z czujnikiem ruchu. Można je umieścić np. Na ścianie tuż nad każdym ze stopni. Kiedy uniesiesz nogę, by pokonać kolejny schodek, czujnik aktywuje żarówkę, która oświetli Ci drogę.


Wykorzystanie lamp wpuszczanych do oświetlenia klatki schodowej

Wykorzystanie lamp wpuszczanych do projektu schodów to kolejny świetny sposób na osiągnięcie nowoczesnego wyglądu. Lampy wpuszczane są minimalistyczne. Montuje się je w suficie, dzięki czemu nadają klatce schodowej elegancki wygląd. Odpowiednio rozmieszczone rzucają kierunkowe, wyraźne światło z góry, równomiernie oświetlając schody. Sprawdzą się do tego np. Nowoczesne lampy wpuszczane BOLD marki LABRA. Przy takim rozwiązaniu warto pamiętać o zamontowaniu dwóch włączników światła — na górze i na dole schodów.

Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password