Jakie powinno być oświetlenie łazienki?

Kategoria: Blogi Dodano:

Jakie powinno być oświetlenie łazienki?

Oświetlenie łazienki łączy kilka funkcji — ma tworzyć odpowiednią atmosferę do relaksu, nastrajać domowników na cały dzień i pomagać w codziennych czynnościach (także tych precyzyjnych np. podczas wykonywania makijażu). Nie sposób nie wspomnieć też o jego funkcji dekoracyjnej, podkreślającej aranżację wnętrza. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał swojej łazienki i perfekcyjnie oświetlić każdy jej zakamarek, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Skorzystaj z naszych rad i zobacz swoją łazienkę w innym, lepszym świetle!

Na co zwracać uwagę, wybierając oświetlenie do łazienki?

Oto najważniejsze kwestie, którymi powinieneś kierować się podczas wyboru oświetlenia łazienki:

  • Wskaźniki IP, czyli szczelności. W łazienkach najlepiej sprawdzają się lampy o wskaźniku IP44 i wyższym. Są najbardziej odporne na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą.
  • Bezpieczeństwo — zapomnij o wyborze takich samych lamp do łazienki jak do sypialni czyli np. niewielkich stojących lamp z bawełnianym abażurem. Przestrzegamy też przed stawianiem lamp stołowych na brzegach wanny lub na blacie przy umywalce — to nigdy nie jest dobry pomysł. I pamiętaj — źródła światła oraz gniazdka powinny być oddalone od miejsca, w którym są narażone na kontakt z wilgocią o min. 60 cm (najlepiej jeśli gniazdka umieścisz w okolicach lustra lub przy drzwiach wejściowych do łazienki).
  • Rozmiar łazienki, układ oraz styl pomieszczenia. Mając to na względzie, wybierzesz funkcjonalne i pasujące designem oprawy oświetleniowe.

Barwa światła w łazience — jaka będzie najlepsza?

Barwa światła poza tym, że zapewnia odpowiednie walory estetyczne i podkreśla aranżację przestrzeni, musi pełnić przede wszystkim sprzyjać codziennym czynnościom higieniczym. Oczywiście to od ustawienia i aranżacji łazienki zależy, na jaką barwę zdecydujesz się we wszystkich punktach świetlnych swojej strefy SPA. Oświetlenie główne i dodatkowe może mieć barwę ciepłą lub chłodniejszą (od 3500 do 4000 K, przy czym im wyższa wartość Kelwinów, tym barwa światła jest zimniejsza). Jedno jest pewne — decydując się na neutralną barwę światła (od 4000 do 5000 K) przy lustrze, na pewno dokonasz właściwego wyboru. Barwa jak najbardziej zbliżona do światła dziennego dobrze odda realne odbicie lustrzane, a to szczególnie ważne, jeśli łazienka służy także do wykonywania codziennego, perfekcyjnego makijażu i innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Gdzie zamontować światło w łazience?

Lampa sufitowa jako główne oświetlenie łazienki

Najczęściej funkcję głównego oświetlenia w łazience pełnią lampy natynkowe (Vancouver Round) i plafoniery. W wysokich pomieszczeniach w stylu glamour modne są kryształowe lampy sufitowe.

Oświetlenie strefy kąpieli

Oświetlając wannę lub prysznic należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybrane lampy były odpowiednie do montażu w tak wilgotnych i narażonych na działanie pary miejscach (najlepiej o wskaźniku przepuszczalności co najmniej IP66). Najbardziej popularne oprawy montowane w tych miejscach to oczka wpuszczane w sufit lub spoty sufitowe. Oświetlenie miejsca kąpieli zapewni odpowiedni klimat i doświetli strefę relaksu, w szczególności w przestronnych łazienkach z otwartymi kabinami prysznicowymi. Lampy w miejscach wyjątkowo narażonych na kontakt z wodą wymagają szczególnej uwagi, dlatego do ich montażu radzimy zatrudnić profesjonalnych elektryków.

Oświetlenie nad lustro

Dobre oświetlenie lustra to podstawa w każdej łazience. Do tego najlepiej sprawdzają się  kinkiety np. kinkiet Dayton, który można zawiesić nad lustrem lub Roma do montażu po jego bokach. Jeśli łazienka jest mała lub dobrze oświetlona światłem głównym czy wpadającym przez okno, można pokusić się o bardziej nowoczesny i designerski sposób doświetlenia strefy przy umywalce, zawieszając tuż nad nią dwie mniejsze lampy wiszące na różnych wysokościach.

Modne oświetlenie dekoracyjne w łazience

Dodatkowe oświetlenie dekoracyjne w postaci taśm ledowych we wnęce łazienki lub punktów świetlnych w suficie podwieszanym wprowadzi we wnętrzu przyjemny klimat, idealny do relaksu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oświetlenia do łazienki? Zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy Ci najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb i wnętrza. 

Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password