Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Kategoria: Blogi Dodano:

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne?


Oświetlenie przydomowej przestrzeni
jest z roku na rok bardziej wymagające. W ogrodach spędzamy coraz więcej czasu. Spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, grillujemy i relaksujemy się. Przestrzeń wokół domu stanowi przedłużenie strefy mieszkalnej. Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne pełni coraz bardziej znaczącą rolę.

Zastanawiasz się jak oświetlić ogród, aby móc w pełni wykorzystać jego potencjał, także po zachodzie słońca? Mamy w tej kwestii kilka drobnych rad. 

Stwórz plan oświetlenia zewnętrznego 

Aby projekt oświetlenia zewnętrznego miał ręce i nogi, przede wszystkim, zapomnij o działaniu po omacku. Przed zakupem odpowiednich opraw oświetleniowych usiądź i rozrysuj plan swojego ogrodu. Zaznacz na nim strategiczne punkty: budynki, dróżki, podjazd, ławki, drzewa, krzewy oraz wszelkie dodatkowe dekoracje. Przespaceruj się po ciemku po swoim ogrodzie i zastanów się, które punkty warto oświetlić.

Wskaż cele oświetleniowe w swoim ogrodzie

Kolejnym etapem jest wskazanie podstawowych celów oświetleniowych wokół Twojego domu.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo. Pamiętaj o oświetleniu podjazdu, drogi oraz wszelkich podestów i schodów.

Rozplanuj światła użytkowe, czyli te, które mają wpływ na komfort poruszania się po ogrodzie oraz codzienne zajęcia m.in. światło przy wejściach do domu, oświetlenie przy bramie garażowej oraz lampy wiszące nad ogrodowym stołem, które pozwolą na wieczorne biesiady.

Zadbaj o klimat. Oświetlenie zewnętrzne nadaje przestrzeni niezwykłego uroku. Kompozycja światła i cienia potrafi odmienić każdą przestrzeń. Wykorzystaj ten potencjał.

Podkreśl atuty swojego ogrodu. Światło w fantastyczny sposób podkreśli to, co wokół Twojego domu najpiękniejsze. Masz staw, fontannę lub stare drzewo? Zadbaj o ich oświetlenie.

Odstrasz potencjalnych intruzów. Wyjeżdżasz na wakacje? Solidnie oświetlony ogród i czujniki ruchu pomogą odstraszyć zainteresowanych Twoją posesją. 

Wybierz odpowiednie oświetlenie zewnętrzne

Gdy mamy rozrysowany wstępny plan z uwzględnieniem najważniejszych celów, możemy przejść do wyboru opraw oświetlenia zewnętrznego.

Oświetlenie zewnętrzne - słupki  - doskonale sprawdzają się przy oświetleniu ścieżek, podjazdu lub jako oświetlenie, nadające przestrzeni klimatu.

VIBIA lampa zewnętrzna EMPTY

Na zdjęciu VIBIA lampa zewnętrzna EMPTY

Oświetlenie zewnętrzne - lampy natynkowe

Tworzą przyjemny klimat wokół budynku. Jeżeli strumień światła ma odpowiednie natężenie i kierunek, mogą pełnić funkcję użytkową, oświetlając cały taras. 

VIBIA lampa zewnętrzna PLUS

Na zdjęciu: VIBIA lampa zewnętrzna PLUS

Oświetlenie zewnętrzne - lampy wpuszczane

Są niezwykle dyskretne i użyteczne, nie zakłócają fasady budynku. Są odporne na wszelkie uszkodzenia zewnętrzne. Sprawdzają się praktycznie w każdej przestrzeni przydomowej. 

Norlys Namsos Mini

Na zdjęciu: Norlys Namsos Mini

Oświetlenie zewnętrzne - kinkiety 

Najpopularniejszy rodzaj oświetlania zewnętrznego. Warto je umieścić m.in. przy drzwiach do budynku. Dodatkowo mogą podkreślić ważne fragmenty fasady lub tarasu. Ich design stanowi sam w sobie ozdobę, dlatego warto wybrać oświetlenie, które będzie spójne z naszym projektem ogrodu. 

Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password