Jak oświetlić domowe biuro?

Kategoria: Blogi Dodano:

Jak oświetlić domowe biuro?


Chcesz wiedzieć jak oświetlić domowe biuro? Ile zaplanować źródeł światła w tym pomieszczeniu? Jak ustawić biurko oraz jaką barwę powinno mieć Twoje oświetlenie do pracy? Zapraszamy na nasz krótki przewodnik, który w kilku krokach pozwoli Ci oświetlić biuro, tak aby zwiększyć swoją efektywność oraz komfort codziennych działań.

W ostatnich tygodniach wiele osób zostało oddelegowanych do pracy w domu. Przedsiębiorstwa coraz częściej – nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa – pozwalają swoim pracownikom na częściową pracę zdalną. Musisz wiedzieć, że dobra organizacja domowego biura oraz dopracowane oświetlenie to podstawa wydajności w pracy.

Oświetlenie zgodne z poniższymi zasadami sprawi, że:

  • praca będzie komfortowa – bez względu na pogodę czy porę dnia,
  • będziesz działać efektywniej, zwiększy się Twoja koncentracja,
  • zyskasz lepsze samopoczucie,
  • będziesz mniej nadwyrężać wzrok, co jest niezwykle ważne przy pracy biurowej.

Światło dzienne w biurze


Cała organizacja domowego biura powinna być podporządkowana pod światło dzienne, które warto maksymalnie wykorzystać. Praca w naturalnym świetle to najlepsze z możliwych rozwiązań. Właśnie dlatego biurko, przy którym będziesz pracować powinno stanąć w okolicach okna. Osoby praworęczne powinny mieć okno po lewej stronie. Osoby leworęczne – odwrotnie. Dzięki temu, podczas pisania Twoja ręka nie będzie rzucać cienia.

Czy monitor można ustawić tyłem lub przodem do źródła światła? Nie jest to najlepszy pomysł. Jeżeli okno znajduje się naprzeciwko komputera, jego ekran kontrastuje ze światłem zewnętrznym, co znacząco obciąża wzrok. To samo tyczy się sytuacji, kiedy słońce pada wprost na monitor. Światło odbija się od niego, a my, żeby cokolwiek zobaczyć musimy mrużyć oczy.

aromas lampa stolikowa boa metal

Jak oświetlić domowe biuro?


Jak oświetlić domowe biuro w przypadku, gdy pracujemy wieczorami? Istnieje kilka podstawowych zasad, które warto zastosować właściwe w każdej sytuacji.
Po pierwsze, urządzając domowe biuro zadbaj o kilka źródeł światła. Oświetlenie ogólne, zawieszone na suficie, powinno równomierne rozjaśniać całe pomieszczenie. W tym przypadku najlepiej wybrać lampę wiszącą lub reflektory. Biurowe oprawy oświetleniowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne – pod żadnym pozorem nie powinny przysłaniać źródła światła.

Drugim krokiem jest dbałość o oświetlenie uzupełniające. Możesz zastosować lampy stojące lub lampy biurkowe, które doskonale oświetlają nasze biurko, klawiaturę oraz przestrzeń, w której siedzimy.

Jak wybrać lampkę biurkową?


Tak, jak przy oświetleniu ogólnym, warto kierować się funkcjonalnością. Oprawa nie powinna rozpraszać światła oraz - w drugą stronę - nie powinna sprawiać, że światło nas razi. Popularnym rozwiązaniem są lampy biurkowe z regulowaną wysokością oraz możliwością ustawienia kąta, pod którym pada światło. Lampkę biurkową ustawiamy na odległość około 25-30 cm od oświetlanego blatu, po przeciwnej stronie „piszącej ręki” – tak, aby nie rzucać cienia.

Kolor i natężenie światła do biura


Jeżeli chodzi o kolor światła do biura warto wybierać żarówki, które zapewniają oświetlenie zbliżone do światła naturalnego – z przewagą niebieskich tonów. Takie lampy będą dobrze doświetlać daną przestrzeń oraz nie będą przekłamywać barw.

Prawidłowe natężenie światła w biurze powinno wynosić około 300-500 luksów. Jest to komfortowe światło zarówno do pracy przy komputerze, jak i czytania lub pisania ręcznego. Jeżeli wykonujemy pracę, która wymaga precyzji, powinniśmy wybrać oświetlenie o większym natężeniu – nawet do 800 luksów.

Poszukujesz funkcjonalnego, designerskiego oświetlenia do biura? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Mimo tego, że aktualnie większość działań wykonujemy w trybie home office – realizujemy zamówienia, przygotowujemy oferty oświetleniowe i prowadzimy konsultacje. W razie pytań zapraszamy do kontaktu!


Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password