Rodzaje opraw oświetleniowych

Kategoria: Blogi Dodano:

Rodzaje opraw oświetleniowych

Rozpoczynając prace nad projektem oświetlenia przestrzeni, należy zapoznać się z podstawowymi rodzajami opraw oświetleniowych. Dostępne rozwiązania konstrukcyjne są odpowiedzią na określone potrzeby użytkowników. Wybór odpowiednich opraw powinien uwzględniać takie cechy jak zastosowanie, sposób montażu oraz właściwości fotometryczne.

Wybór odpowiedniej oprawy oświetleniowej

Zastosowanie

Kluczowym czynnikiem podczas dokonywania wyboru opraw oświetleniowych jest sposób rozprowadzenia światła w danej przestrzeni. Na początku warto określić, jaką funkcję ma pełnić dany punkt świetlny. Czy jest to światło ogólne, punktowe, czy może jedynie dekoracyjne. Więcej na ten temat pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów: Projekt oświetlenia. Jak dobrać i rozmieścić lampy w nowym mieszkaniu?

Właściwości fotometryczne

Kolejnym istotnym czynnikiem podczas wyboru rodzaju oprawy oświetleniowej jest ilość traconego światła przez wewnętrzne odbicie oraz konstrukcję lampy. Strumień światła może być bezpośredni lub rozproszony. Może być skierowany w górę, w dół, na konkretny punkt lub na ścianę, od której będzie się odbijać.

Intensywność oświetlenia ma bezpośredni wpływ na komfort funkcjonowania w danej przestrzeni. Będzie warunkować nasze samopoczucie oraz odbiór całego wnętrza.

Montaż

Rodzaje opraw oświetleniowych możemy klasyfikować ze względu na sposób ich montażu. Wyróżniamy następujące typy lamp:

Oprawy oświetleniowe stojące i podłogowe – ze stabilną podstawą, która umożliwia ustawienie lampy na biurku lub podłodze;

Oprawy oświetleniowe wpuszczane – wbudowane w ścianę, podłogę lub sufit.

Ścienne i sufitowe oprawy oświetleniowe;

Lampy wiszące i żyrandole;

Oprawy oświetleniowe montowane na szynie – montowane na ścianie lub suficie często pozwalają na dowolną konfigurację i zmianę kierunku oświetlenia.

Najpopularniejsze rodzaje opraw oświetleniowych

Żyrandole i lampy wiszące – najczęściej spotykamy je w salonach, gdzie pełnią funkcję nie tylko oświetlania, ale także dekoracji. Jest to najbardziej uniwersalne oświetlenie. Może pełnić funkcję zarówno oświetlenia ogólnego, uzupełniającego, funkcyjnego, jak i dekoracyjnego. Należy jednak pamiętać, iż wielkość klosza powinna być dostosowana do pomieszczenia. Oprawa nie powinna przytłaczać.

1_1.jpg   2.jpg

Plafony i plafoniery – nazywane lampami sufitowymi, to design, który wielu osobom kojarzy się z latami 50-tymi. Popularne do dziś dzięki swojej funkcjonalności. Świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń lub w formie oświetlenia dodatkowego.

3_1.jpg   4.jpg

Lampy wpuszczane – nowoczesne oprawy wpuszczane to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rodzajów oświetlenia. Lampy są dyskretne i nie rzucają się w oczy. Sprawdzają się w każdym wnętrzu. Zazwyczaj stanowią oświetlenie dodatkowe lub uzupełniające.

5.jpg   6.jpg

Oprawy oświetleniowe typu kinkiet – świetnie sprawdzają się w roli oświetlenia uzupełniającego lub akcentującego. Mogą także pełnić rolę oświetlenia funkcjonalnego, np. w miejscu, gdzie często czytamy. Nowoczesny design dostarcza nam wiele efektownych modeli. Kinkiety mogą przebierać różne kształty – być podłużne, kwadratowe, okrągłe. Dobieramy w zależności od stylu wnętrza.

1_2.jpg   8.jpg

Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password