Projekt oświetlenia. Jak dobrać i rozmieścić lampy w nowym mieszkaniu?

Kategoria: Blogi Dodano:

Projekt oświetlenia. Jak dobrać i rozmieścić lampy w nowym mieszkaniu?

Projekt oświetlenia to niezwykle istotny element planowania domowej przestrzeni. To, jak dobierzemy i rozmieścimy lampy w nowym mieszkaniu, będzie miało wpływ na jakość naszego codziennego życia.

Światło porządkuje przestrzeń i podkreśla panujący w nim klimat. Musi zapewniać odpowiednie warunki zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Dobrze zaprojektowane podkreśli architekturę wnętrza, pogłębi kolorystykę i wyeksponuje faktury naszych mebli. Sprawi, że będziemy czuć się dobrze, bez względu na to, czym aktualnie się zajmujemy.

Kiedy planować rozmieszczenie lamp w nowym mieszkaniu?

Szczegółowy projekt oświetlenia powinien powstać, zanim zaczniemy zajmować się wykańczaniem wnętrz. Od czego zacząć? Warto z wyprzedzeniem zaplanować układ funkcjonalny poszczególnych pomieszczeń. Oprócz samego przeznaczenia konkretnych pokojów należy ustalić wstępne rozmieszczenie mebli oraz ich kolorystykę. Dzięki temu w odpowiedni sposób poprowadzimy instalację i unikniemy zbędnego kłucia ścian w przyszłości.

Należy pamiętać, iż dobry projekt oświetlenia to także funkcjonalny plan rozmieszczenia gniazd i włączników, które mają bezpośredni wpływ na komfort użytkowania mieszkania. Włączniki należy zlokalizować w jednym panelu dla całego pomieszczenia. Najlepiej, gdy znajdą się przy wejściu.

Rodzaje oświetlenia: ogólne, punktowe, dekoracyjne

W każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Ich ilości jest zależna od przeznaczenia danego wnętrza oraz naszych preferencji.

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:

  • oświetlenie ogólne – ma na celu równomierne oświetlenie całego wnętrza; powinno dobrze rozświetlać pomieszczenie, jednak nie może być zbyt intensywne (tak jak światło punktowe); barwa oświetlenia ogólnego powinna pozwalać na odpoczynek i swobodne pomieszczanie się po pokoju.|

  • oświetlenie punktowe – jest to światło praktyczne, które jest dopasowane do poszczególnych celów i miejsc w domu; światło punktowe świetnie sprawdza się w kuchni lub biurze; używamy go także, gdy chcemy wykonać bardziej precyzyjną czynność, pracujemy lub czytamy.

  • oświetlenie dekoracyjne  - jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim pełni funkcję estetyczną; nadaje pomieszczeniu odpowiedni klimat; podkreśla poszczególne elementy wystroju lub stanowi ozdobę samą w sobie.

Oświetlenie, a strefy mieszkaniowe

Dobry projekt oświetlenia powinien dzielić mieszkanie na poszczególne strefy życia.

W kuchni sprawdzi się światło jasne, zbliżone do dziennego. Warto w tym miejscu łączyć światło ogólne z punktowym, które lepiej doświetli poszczególne fragmenty przestrzeni. Takie rozwiązanie zapewni nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo pracy.

Salon to miejsce odpoczynku i spotkań. Musi spełniać wiele różnorodnych funkcji. Światło ogólne powinno pozwalać na wykonywanie większości domowych czynności. Dodatkowo warto zainstalować oprawy ścienne lub ustawić lampy podłogowe, które wykorzystamy np. podczas czytania.

Sypialnia musi być oazą spokoju i relaksu. Dobrze sprawdzają się lampy ścienne zawieszone nad łóżkiem oraz lampy sufitowe z abażurem starannie osłaniającym żarówkę. Oświetlenie w sypialni powinno być delikatne i pozwalać na odpoczynek.

Łazienka posiada dwie strefy oświetleniowe. Światło ogólne i punktowe zlokalizowane przy lustrze, które ułatwi makijaż lub pozostałe czynności higieniczne.

Oświetlenie pozostałych pomieszczeń jest uzależnione od ich przeznaczenia.

Temat oświetlenia w domu jest niezwykle złożony. Dlatego, jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, na bieżąco obserwujcie nasze aktualności. Zachęcamy do polubienia naszego fanpage na FB oraz Instagram.

Do usłyszenia!

Niedziela Wtorek Czwartek Sobota Luty Marzec Maj Czerwiec Lipiec Listopad

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password